Wierba & Schmidt Quintet to pierwszy tak bardzo uhonorowany i wielokrotnie odznaczany projekt Piotra Schmidta. Zespół ten  założony w 2005 roku, drogę do uznania i sławy okupował wygrywając najbardziej prestiżowe konkursy jazzowe w kraju i za granicą, oraz koncertując na wielu prestiżowych festiwalach jazzowych w Europie.

Najważniejsze Nagrody:

Grand Prix na XXX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, Kraków 2006.

Grand Prix na konkursie „Bielska Zadymka Jazzowa”, Bielsko Biała, 2008

Grand Prix na „I’st Tarnów Jazz Contest”, Tarnów 2008

Grand Prix na „Krokus Jazz Festival”, Jelenia Góra, 2008

Grand Prix na „XII Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych”, Gdynia 2009

II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010 (za World Trio z Nowego Jorku, którego pianista grał z Marcusem Millerem).

Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010, na którym Piotr Schmidt otrzymał również nagrodę dla Najlepszego Solisty Festiwalu!
 
Pierwsza Płyta MAYA
W październiku 2009 ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. „Maya”, wydana nakładem magazynu Jazz Forum.  Album nagrany został w grudniu 2008r. w studio Tokarnia, Jana Smoczyńskiego, w składzie: Piotr Schmidt, Michał Wierba, Marcin Kaletka, Andrzej Święs oraz Krzysztof Gradziuk.

15 listopada 2009 w ramach promocji albumu „Maya”, zespół zagrał koncert w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, który był transmitowany przez program Trzeci Polskiego Radia, przy okazji otrzymał entuzjastyczną recenzję z ust Jana Ptaszyna Wróblewskiego, często od tego czasu promującego Quintet w swoich „Trzech Kwadransach Jazzu”:

Rewelacja młodej sceny jazzowej, debiutancka płyta dwóch liderów: trębacza Piotr Schmidta i pianisty Michała Wierby – Maya. Ekspresyjny hard-bop. Klasyczny kwintet w składzie trąbka, tenor i sekcja. Prawdziwa gratka dla miłośników dobrego jazzu.

Jan Ptaszyn Wróblewski

 

Druga Płyta LIVE IN GETXO
Druga płyta zespołu Wierba & Schmidt Quintet: Live in Getxo (Getxo Jazz), jest pokłosiem wygranej podczas  międzynarodowego Getxo Jazz Festival w Hiszpanii w lipcu 2010r. Płyta została nagrana podczas dwóch koncertów konkursowych Festiwalu, jest więc to zapis możliwości koncertowych zespołu. Album wydany został w listopadzie tego samego roku przez hiszpańskiego wydawcę Errabal.

Płyta uderza tą samą siłą, którą czuła wytrawna publiczność Getxo i szybko staje się jasne, że kwintet przyjechał do Getxo po wygraną. Brawa dla zespołu z jasną, obiecujacą przyszłością.

Fernando Iza


 
Trzecia Płyta BLACK MONOLITH
Black Monolith, trzecia płyta zespołu, nagrana w sierpniu 2010 r. z wybitnym amerykańskim puzonistą jazzowym Dante Lucianim, wykładowcą puzonu na Frost University of Miami, ukazała się na początku kwietnia 2011 roku. Wydawcą albumu jest wytwórnia SJ Records. Krążek ten doceniony został przez publiczność, muzyków i krytyków. Cieszył się pochlebnymi recenzjami, a także został odznaczony pięcioma (na pięć) gwiazdkami przez magazyn Jazz Forum.

Płyta jest dobrze zakomponowana, utwory są zmienne pod względem tempa i charakteru, ale też mają wspólny styl i nastrój. Nie analizuję stylu solówek, są po prostu znakomite, a jak miałbym je porównywać do czegoś, to na myśl przychodzą mi najlepsze amerykańskie nazwiska (np. Branford Marsalis). Bardzo mnie cieszy uznanie publiczności dla takiego zespołu, bo oznacza to też uznanie dla profesjonalizmu i artyzmu, którego zupełnie nie ma w wielu pseudo-jazzowych produkcjach.

Ryszard Borowski

Doroczne Nagrody TVP Kultura GWARANCJE KULTURY 2010
TVP Kultura przyznaje raz w roku nagrodę dla najciekawszych i najważniejszych artystów oraz twórców roku ubiegłego. Są to “Gwarancje Kultury”. Wśród kategorii z zakresu literatury, muzyki poważnej, teatru czy sztuk wizualnych jest również kategoria “JAZZ, ROCK I INNE …”. I właśnie w tej kategorii nominację w 2010 roku uzyskał zespół Wierba & Schmidt Quintet. A oto uzasadnienie wyboru kapituły konkursu:

„Za niezłomną postawę w zdobywaniu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach oraz konsekwentne budowanie pozycji w znakomitej warsztatowo grze oraz nawiązującym do tradycji repertuarze.”
 
Czwarta Płyta THE MOLE PEOPLE

W marcu 2011 roku zespół rozpoczął stałą współpracę z gigantem polskiego saksofonu jazzowego, Piotrem Baronem. W marcu tego roku odbyły się trzy koncerty z jego gościnnym udziałem, w tym na festiwalu Jazz nad Odrą. W kwietniu odbył się koncert Wierba & Schmidt Quintet feat. Piotr Baron w Warszawie dla TVP Kultury i był on emitowany na łamach tej stacji 13 września 2011r.

Zwieńczeniem współpracy kwintetu z Piotrem Baronem był czwarty album zespołu, z jego udziałem.
Płyta The Mole People została nagrana we wrześniu 2011r. w Republica Studios w Lubrzy. Krążek ukazał się na rynku na 14 stycznia 2012 roku nakładem wydawnictwa SJ Records.

Kam