Schmidt Electric – elektryczno-groove’owy zespół, który budzi fascynacje osobliwym połączeniem drum’n’bass i przestrzennego jazzu, z soulem, funkiem,  R&B i hip-hopem. Członkowie zespołu to wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych wybitni młodzi artyści, których łączny potencjał w tym zespole przekracza sumę ich indywidualnych możliwości! Zespół od początku swego istnienia występuje z jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pianistów jazzowych i funkowych – Tomaszem Burą, który od 2011 roku mieszka i koncertuje z wielkim powodzeniem w Wielkiej Brytanii.

Skład:

Piotr Schmidt – trąbka
Tomasz Bura – klawisze, syntezatory
Michał Kapczuk – gitara basowa
Sebastian Kuchczyński – perkusja

 

Od momentu powstania (kwiecień 2011) grupa ta zagrała niemal 150 koncertów w tym na takich festiwalach jak „Green Town of Jazz” w Zielonej Górze, „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, „Lublin Jazz Festival” czy „JazzBez Festival” – trzykrotnie w ciągu jednej edycji. Zespół odniósł także ogromne sukcesy na takich festiwalach jak: „Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu”, „Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles”, oraz „Jazz Od Nowa Festival” w Toruniu, gdzie grupa wystąpiła razem z kubańskim perkusistą Ernesto Simpsonem.

Ciesząc się fantastycznym odbiorem publiczności Schmidt Electric to aktualnie jeden z trzech najlepszych jazzowych zespołów elektrycznych w Polsce (wg. ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum).

Grupa współpracuje z wybitnymi postaciami jazzu i fusion, takimi jak:

  • Alex Hutchings – gitara
  • Anthimos Apostolis – gitara
  • Marek Napiórkowski – gitara
  • Ernesto Simpson – perkusja
  • Wojciech Myrczek – wokal

Schmidt Electric regularnie współpracuje także z jednym z najbardziej znanych polskich artystów hip-hopu jakim jest:

  • Ten Typ Mes (Piotr Szmidt) oraz wraz z nim Łukasz Stasiak

Zespół zadebiutował płytą „Silver Protect” wydaną we wrześniu 2012. Płyta ta od razu zwróciła uwagę krytyków i została doceniona przez fanów elektrycznego jazzu w Polsce.

W maju 2015 roku wraz z nowym albumem grupa odświeżyła swą nazwę, odtąd występując jako Schmidt Electric. Nowa płyta zatytułowana „Tear The Roof Off” to mieszanka tego za co publiczność pokochała grupę z nowoczesnymi pomysłami i nowatorską specyfiką! Zespół w swych muzycznych poszukiwaniach poszedł o kolejny, zaskakujący krok na przód. Jazz, funk, groove, R&B, a teraz także wpływy drum’n’bass i hip-hopu tworzą elektryzującą mieszankę i zupełnie nową jakość na polskim rynku muzyki około-jazzowej.

W czerwcu 2017 roku zespół wydał trzeci krążek – „Live”, który był dodatkiem dla prenumeratorów magazynu Jazz Forum. Jest to pierwsza koncertowa płyta zespołu Schmidt Electric, a nagrania pochodzą z dwóch koncertów – częściowo z festiwalu „Jazz w Ruinach” w Gliwicach, oraz głównie ze „Śląskiego Festiwalu Jazzowego” w Katowicach (grudzień 2016 roku). Całość w rozszerzonej wersji dostępna jest w serwisie YouTube, a także, podobnie jak poprzednie krążki, w popularnych serwisach internetowych i streamingowych jak iTunes, Amazon, Spotify itd…

www.schmidtjazz.hearnow.com

Więcej na temat płyt na www.sjrecords.eu

 

 

 

 

Kam